galatakulesi.gen.tr
Galata Kulesi

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarGalata Kulesi Efsanesi

Galata Kulesi efsanesi, 528 yılında yapılan Galata surlarına ek olarak, Cenevizliler tarafından 1384 yılında yapımıyla başlamıştır. Cenevizlilerin İsa Kulesi, Bizanslıların Büyük Burç olarak adlandırdığı kule adını bağlı olduğu Galata'dan almaktadır. Kulenin doğu kısmında Bereket zade Çeşmesi ile ikinci dönem sur kalıntıları,  güney kısmında Galat Kulesi sokağı, batı kısmında kule çıkmazı ve kuzey kısmında Küçük ve Büyük Hendek caddeleri yer alır. Kule İstanbul'un orta kısmında yer aldığından, Haliç, İstanbul Boğazı ve İstanbul'u seyri panaromik olarak izlenebilir. 1402 tarihinde 4. Haçlı seferi sırasında tahrip edilmiş, 1445-1446 yıllarında yeniden yapılmıştır. 2. Murat'la iyi ilişkiler kuran Cenevizliler, yan tarafa sultanın yardımıyla ikinci bir kule yaparak, buraya 2. Murat'ın adını vermişler. İstanbul'un fethine kadar Ceneviz sömürgesi olarak kalmıştır. Fetihten sonra Cenevizlilere bazı haklar verilerek, Galata'nın Türkleştirilme çalışmaları devam etmiştir. Bu dönemden sonra her yüzyıl tamir gören kulede, 16. yüzyılda Kasımpaşa tersanelerinde çalıştırılmış olan Hıristiyan esirlere barınak olmuştur. Sultan 3. Murat döneminde kurulan rasathane 1579 yılında kapatılmıştır. İstanbul yangınlarında gözetleme yeri olarak kullanılmıştır. 3. Selim ve 2. Mahmud dönemlerinde de onarılan kule, en son 1960 yılında onarılarak, düzeni değiştirilmiştir. Kulenin altında bulunan kule kadar derin çukurlarda kafatası ve kemikler bulunmuştur. Kulenin orta kısmındaki boşluk, zindan olarak kullanılmıştır. Kule tarihinde intihar olayları da bulunmaktadır. 1876 yılında bir Avusturyalı, 6 Haziran 1973 yılında ise Ümit Yaşar Oğuzcan'ın oğlu Vedat Oğuzcan intihar edenler arasındadır.

Galata Kulesi Efsanesi

Şair olan baba Oğuzcan bunun üzerine  ''Galata Kulesi'' şiirini yazmıştır.

Galata Kulesinde yapılan uçuş denemeleri

17. yüzyıl bilginlerimizden olan Hezarfen Ahmet Çelebi takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insanlardandır. 4. Murat zamanında uçmayı hayata geçirmiştir. İlk uçuşlarında İsmail Cevheri'nin belgelerinden yararlanan Hezarfen, ilk denemeleri Okmeydanı'nda yapmıştır. Hezarfen İlhami Cevheri'den ilham alarak bu konuda çalışmalar yapan Leonardo da Vinci'nin kuşlar üzerine yaptığı çalışmalardan da esinlenmiştir. 1632 yılında lodoslu bir günde Galata Kulesinden başladığı uçuşunda, İstanbul boğazını geçerek, 3558 metre uzağa Doğancılara inmiştir. Bu olay sadece Türk havacılık tarihinde değil, dünya havacılık tarihinde de ilk uçuş olarak bilinmektedir. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde bu konuda açıklamalar vardır.       

Galata Kulesinin günümüzdeki durumu nasıldır?

Kule günümüzde 66,90 metre yüksekliğindedir. İç çapı 8,95 metre, dış çapı ise 16,45 metredir. Duvarlarının kalınlığı 3,75 metredir. Kalın gövdesi işlenmemiş moloz taşından yapılan kulenin, statik hesaplamalarla ağırlığının 10.000 ton olduğu düşünülmektedir. Özel bir şirketin turistik amaçlı işlettiği kulede lokanta ve gece kulübü bulunmaktadır. 7 katı asansörlü olan kulenin, 2 katı merdivenle çıkılmaktadır. En üst katında bulunan restorandan sonra, kuleyi saran balkon bulunmaktadır. Kulenin içerisi mazgal deliklerden ışık almaktadır. Kapısında bulunan Osmanlılara ait olan tuğralı kitabe dikkat çekicidir.

Yayınlanma Tarihi : 22.12.2013 12:38:37

Galata Kulesi Efsanesi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Galata Kulesi Efsanesi"

Ali Orhan mete

Galata kulesi gereken ilgiyi görmüyor çok Harika bir yapı ve geçmişi farklı anılarla dolu

018-1.-01

Kullanıcı oyu: 4,5

Eda

Çok iyi beğendim İstanbul 1453

017-5.-31

Kullanıcı oyu: 4,5

KEMAL

COK DEGERLİ DEPREMLERE DAYANIKLI BİR YAPI.İSTANBULUN SEMBOLLERİNDEN BİRİ.

016-6.-04

Kullanıcı oyu: 4,5

DERİN

Gerçekten galata kulesinin bir hayranıyım

016-3.-04

Kullanıcı oyu: 4,5

Zeynep

Cok guzel bilgi vermissiniz TESEKURLER

016-1.-27

Kullanıcı oyu: 4,5

idil

çok güzel bilgi vermişsiniz. teşekkürler

015-3.-19

Kullanıcı oyu: 4,5

betül

çok güzel ama bende galata kulesini görmek isterdim...

015-3.-01

Kullanıcı oyu: 4,5

ada

ben galata kulesinin içini görmedim ama görmüş kadar oldum tşkk

015-2.-09

Kullanıcı oyu: 4,5

Yunus

projem için çok yararlı oldu teşekürler

015-1.-14

Kullanıcı oyu: 4,5

zeynep vural

evet işime yaradı ama çok uzun biraz kısaltsanız çok güzel olur :)

015-1.-13

Kullanıcı oyu: 4,5

deniz doğan

bu işime çok simödevimi rahatçana yaptım

2014-11-16

Kullanıcı oyu: 4,5

emrehan

sunumum için çok yararlı oldu teşekür ederim

014-5.-27

Kullanıcı oyu: 4,5

zeynep

ben ödev için değil ama merakımdan bu siteye girdim ben bir galata kulesi aşığıyım şu ana kadar hiç gitmedim ama kesinlikle gideceğim. bu bilgilerden dolayı siteye teşekkür ediyorum :)

014-5.-03

Kullanıcı oyu: 4,5

HASRET

bunu öğrenmem lazımdı bu siteye çok teşekkürler :) :D :)

014-4.-24

Kullanıcı oyu: 4,5

halk

bunu öğrenmem lazımdı bu siteye çok teşekkürler :) :D :)

014-4.-24

Kullanıcı oyu: 4,5

sudenaz

bu bilgiler benim için cok yararlı

014-4.-24

Kullanıcı oyu: 4,5

efsun

Dersime çok yardımcı oldu siteye teşekkür ediyorum.

014-3.-08

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Galata Kulesi Nerededir ?

İstanbulda bulunan bu kule galata semtinde 528 yılında inşa edilmiştir.Kulenin yapımında büyük rol oynayan kişi bizans imparatoru Anastasius’tur.Kulenin yapılış amacı fener olarak düşünülmüş fakat , şuan günümüzde müze olarak değe...

Galata Kulesi Efsanesi

Galata Kulesi efsanesi, 528 yılında yapılan Galata surlarına ek olarak, Cenevizliler tarafından 1384 yılında yapımıyla başlamıştır. Cenevizlilerin İsa Kulesi, Bizanslıların Büyük Burç olarak adlandırdığı kule adını bağlı olduğu Ga...

Galata Kulesi Tarihi

Galata kulesi İstanbul ilinin galata semtinde bulunan ve şehrin en görkemli sembollerinden biri olan 528 yılında inşa edilmiş bir kuledir. Galata kulesi dünyanın sayılı en eski kulelerinden biridir. Bizans imparatoru Anastasius ta...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Galata Kulesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mayıs - 2018