Galata Kulesi Nerededir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Galata Kulesi Nerededir?

İstanbul'da bulunan bu kule galata semtinde 528 yılında inşa edilmiştir. Kulenin yapımında büyük rol oynayan kişi bizans imparatoru Anastasius'tur. Kulenin yapılış amacı fener olarak düşünülmüş fakat, şu an günümüzde müze olarak değerlendirilmektedir. Kule yapıldığı yıldan itibaren birçok savaş ve doğal felakete uğrayarak hasar görmüştür. O yıllarda devletin başında olan kişiler tarafından galata kulesi onarılmış ve günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmiştir.

Galata kulesine son şeklini verenler ise cenevizliler olmuştur. Haçlı seferleri sırasında oldukça büyük hasar gören galata kulesini onarıp buraya isa kulesi adını vermişler.1509 yılında olan depren sonrası büyük hasar gören kuleyi, o yıllarda devletin başında olan osmanlılardan mimar hayrettin Paşa tarafından onarılıp biraz daha yükseltilmiştir.

Osmanlı zamanında kule farklı amaçlar için kullanılmış fakat günümüzde de olduğu gibi adından en çok söz ettiren hazerfen ahmet çelebi olmuştur. Hazarfen ahmet çelebinin olayı; kendi yapmış olduğu kanatlar sayesinde galata kulesinden, üsküdar'a kadar uçarak gitmiştir. Bu olay tüm dünya üzerinde hayranlıkla ve yankı uyandırmıştır.

Galata kulesinin genel özellikleri 69,90 metre olarak yaklaşık 10.000 ton ağırlığındadır. Çapı 9 metre olan kulenin yapımında işlenmemiş moloz ve taşlar kullanılmıştır.

Galata kulesi günümüzde müze olarak turistlere sergilenmektedir. Kulenin en üst tepesine çıkıldığında istanbul manzarası net olarak görülmektedir. İçerisinde bir adet restoran bulunan kulenin turistik açıdan büyük önemi bulunmaktadır.

Galata Kulesi Nerededir ? Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Galata Kulesi Resimleri

Galata Kulesi Resimleri