galatakulesi.gen.tr
Galata Kulesi

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarGalata Kulesi Nerededir ?

İstanbulda bulunan bu kule galata semtinde 528 yılında inşa edilmiştir.Kulenin yapımında büyük rol oynayan kişi bizans imparatoru Anastasius’tur.Kulenin yapılış amacı fener olarak düşünülmüş fakat , şuan günümüzde müze olarak değerlendirilmektedir.Kule yapıldığı yıldan itibaren bir çok savaş ve doğal felakete uğrayarak hasar görmüştür.O yıllarda devletin başında olan kişiler tarafından galata kulesi onarılmış ve günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmiştir.

Galata kulesine son şeklini verenler ise cenevizliler olmuştur.Haçlı seferleri sırasında oldukça büyük hasar gören galata kulesini onarıp buraya isa kulesi adını vermişler.1509 yılında olan depren sonrası büyük hasar gören kuleyi , o yıllarda devletin başında olan osmanlılardan mimar hayrettin paşa tarafından onarılıp biraz daha yükseltilmiştir.

Galata Kulesi Nerededir ?

.

Osmanlı zamanında kule farklı amaçlar için kullanılmış fakat günümüzde de olduğu gibi adından en çok söz ettiren hazerfen ahmet çelebi olmuştur.Hazarfen ahmet çelebinin olayı ; kendi yapmış olduğu kanatlar sayesinde galata kulesinden , üsküdar’a kadar uçarak gitmiştir.Bu olay tüm dünya üzerinde hayranlıkla ve yankı uyandırmıştır.

Galata kulesinin genel özellikleri 69,90 metre olarak yaklaşık 10.000 ton ağırlığındadır.Çapı 9 metre olan kulenin yapımında işlenmemiş moloz ve taşlar kullanılmıştır.

Galata kulesi günümüzde müze olarak turistlere sergilenmektedir.Kulenin en üst tepesine çıkıldığında istanbul manzarası net olarak görülmektedir.İçerisinde bir adet restaurant bulunan kulenin turistik açıdan büyük önemi bulunmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 28.1.2013 22:36:32

Galata Kulesi Nerededir ? Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Galata Kulesi Nerededir ?"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Galata Kulesi Nerededir ?

İstanbulda bulunan bu kule galata semtinde 528 yılında inşa edilmiştir.Kulenin yapımında büyük rol oynayan kişi bizans imparatoru Anastasius’tur.Kulenin yapılış amacı fener olarak düşünülmüş fakat , şuan günümüzde müze olarak değe...

Galata Kulesi Efsanesi

Galata Kulesi efsanesi, 528 yılında yapılan Galata surlarına ek olarak, Cenevizliler tarafından 1384 yılında yapımıyla başlamıştır. Cenevizlilerin İsa Kulesi, Bizanslıların Büyük Burç olarak adlandırdığı kule adını bağlı olduğu Ga...

Galata Kulesi Tarihi

Galata kulesi İstanbul ilinin galata semtinde bulunan ve şehrin en görkemli sembollerinden biri olan 528 yılında inşa edilmiş bir kuledir. Galata kulesi dünyanın sayılı en eski kulelerinden biridir. Bizans imparatoru Anastasius ta...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Galata Kulesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mayıs - 2018